Fashion

Boty s příběhem: Keds jsou trendy už skoro 100 let!

Tradice legendárních plátěných tenisek Keds sahá až do roku 1916, kdy vznikl dodnes oblíbený model Champion, který se stal skutečnou módní ikonou. Podzimní novinky ale také nejsou k zahození :)

Historie plátěných tenisek je úzce spjata s výrobou pneumatik. Obojí se totiž vyrábělo z látky a gumy, proto se mnoho výrobců pneumatik věnovalo na přelomu 19. a 20. století také výrobě bot. V roce 1892 začala firma US Rubber Company (později Uniroyal, dnes Michelin) vyrábět gumu speciálně pro podrážky bot. V roce 1916 pak tato firma sjednotila svých 30 obuvnických značek a vybrala si jméno Peds (latinsky chodidlo), ale ochranná známka byla již zadaná, a tak se jméno změnilo na Keds.

Kytičkované Champion, 1180 Kč; hnědé kožené Champion, 1990 Kč; Fuchsiové Champion, 1130 Kč; světle šedé kožené Pointer, 1880 Kč; vzorované Champion, 1350 Kč; vlněné kostkované Varsity, 1630 Kč; vínové vlněné Varsity, 1520 Kč; béžové kožené Champion, 1990 Kč

Ve stejném roce firma představila první botu s gumovou podrážkou s názvem „sneaker“ (od anglického slovesa „to sneak“ – plížit se). Pohyb v nich byl totiž díky gumové podrážce neslyšitelný, což do té doby bylo nemožné.

V dalších letech obliba značky raketově stoupala. „Kedsky“ nosili politici, sportovci a samozřejmě i hollywoodské hvězdy a další celebrity. Objevily se i v mnoha filmech. Vzpomínáte třeba na Jennifer Grey v roli „Baby“ ve filmu Hříšný tanec? Až se na něj příště podíváte, všimněte si, v jakých botách se protančila do dospělosti…

Jennifer Grey ve filmu Hříšný tanec a vždy stylová Audrey Hepburn, obě v botách Keds.

Celosvětová obliba a nadčasovost udělala z Keds legendu mezi teniskami. A co na to Čechy? Keds se dostaly dokonce do českého slovníku. Ano, slovo „kecky“ pochází právě ze jména této obuvnické značky. „Kedsky“ se do Čech dostaly poprvé v humanitárních balíčcích, které shazovala americká letadla během druhé světové války.

Béžové kožené boty se šněrováním, 2950 Kč; Nazouvací „indiánské“ botky, 2990 Kč; Šedo-béžové s kožíškem, 2150 Kč; kotníkové kostkované z vlny, 1830 Kč; hnědé kožené s vlněným nápletem, 2990 Kč; kotníkové s úpletovým potiskem a kožíškem, 1770 Kč

Po dlouhé přestávce se „Kedsky“ vrací s velkou slávou na český trh. Od jara 2012 je můžete najít v síti obchodů Destroy a na oficiálním e-shopu urbanlux.cz. Nová podzimní a zimní kolekce přináší kromě klasických plátěnek i kožené modely a zateplené vlněné kecky. Novinkou jsou také kotníkové a nadkotníkové boty, které vychází ze základního modelu, ale překvapí nevšedními střihy i použitými materiály.

Přečtěte si další článek ze seriálu Boty s příběhem: Novesta

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s