Design

Nejen muž by měl mít nůž

Ráda vařím, a proto dobře vím, že v kuchyni nic není tak frustrující, jako špatný nůž. A proto jsem šťastná, že na český trh konečně doputovaly savojské nože Opinel. S těmi je totiž krájení radost…

Poprvé jsem je držela v ruce na návštěvě u mé sestřenice. Pomáhala jsem jí s obědem a na otázku, kde má ostrý nůž, ukázala na vázu plnou malých nožíků s barevnými rukojeťmi. Vypadaly jako hračky pro děti, takže mě po prvním zakrojení dost překvapily. Jsou prostě nečekaně ostré a skvěle se drží v ruce. Pokud zrovna neporcujete kus kance, jsou skvělým pomocníkem v kuchyni.

Proto jsem nadšená, že je od podzimu můžete koupit i u nás. V obchodech Potten & Pannen Staněk je můžete koupit samostatně nebo v různých ucelených sadách v široké barevné paletě. A co je neméně důležité, nože Opinel koupíte za velmi příznivé ceny, ten nejlevnější stojí méně než 200 Kč.

A teď trochu historie…

Opinel je od svého vzniku až dodnes rodinnou firmou.  První kapesní nůž vyrobil ve Francii Joseph Opinel v roce 1890, už tehdy měl rukojeť promyšlenou tak, aby se dobře držela, a také tvar kalené ocelové střenky byl promyšlen do detailu. Nože se nejdříve vyráběly ručně v počtu několika desítek kusů denně, časem se výroba zmodernizovala a nože se začaly vyvážet i do Itálie, Švýcarska a Německa.

Opinel používá dva druhy oceli – karbonovou a nerezovou. Karbonová ocel je díky vysokému podílu uhlíku extrémně tvrdá a snáze se ostří. Je náchylnější ke korozi, čemuž lze předejít očištěním čepele po každém použití. Naproti tomu nerezová švédská ocel vyniká vysokou korozní odolností vůči všem látkám, nepotřebuje zvláštní údržbu a péči.

Rukojeti se vyrábějí převážně z tvrdého bukového dřeva, které z 95 % pochází z Francie, dostupné jsou i rukojeti z dováženého exotického dřeva, jako je eben, cocobolo nebo zabrano. V souladu s tradicí se dodnes ručně zasazuje střenka do rukojeti a brousí ostří.

Vybrat si můžete buď ikonické skládací kapesní nože nebo mé favority – barevné kuchyňské nože. A nezapomeňte, že vánoce se blíží. Tyhle nožíky jsou skvělým tipem na univerzální dárek, kterým potěšíte prakticky každého.

Autor: Klára Michalová

3 thoughts on “Nejen muž by měl mít nůž

    • To bych neřekla. Jsou prostě jiné :) Můj ideál je mít doma velký a malý keramický nůž a dva Opinely, jeden hladký a druhý vroubkovaný. Ty kuchyňské Opinely jsou spíš menší nožíky, když si chete nakrájet rajče nebo klobásku ke svačině nebo oloupat cibuli.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s