Culture

Vánoční bazar v Mokré čtvrti láká k objevování pokladů

vánoční bazar

Každoroční bazárek, který pořádá Aňa Geislerová, Táňa Vilhelmová a Peter Serge Butko, je už mou předvánoční tradicí. A pokud chcete pořídit originální dárky, a tím pomoct potřebným, a navíc si užít fantastickou atmosféru pulsujícího blešáku i vánoční pohody, měli byste letos dorazit také :)

Celá akce vypukne už v pátek 14. prosince, kdy mohou lidé přinášet předměty určené k prodeji do Divadla DISK DAMU v Karlově ulici 26. Prostor je otevřen od 10 do 20 hodin a darovat lze cokoli: keramiku, knihy a CD, bižuterii, oblečení, umělecká díla, elektroniku, hračky…, zkrátka cokoli, co ještě může někomu udělat radost.

Já prostě každoročně udělám rojnici bytem, a vše, co už nechci, ale je mi to líto vyhodit, dám do banánové krabice a vyrážím směr bazárek :) Takhle se s lehkým srdcem zbavuju všech nechtěných darů nebo věcí, které jsem si marnotratně koupila, a pak zjistila, že jsem se netrefila nebo hraček, které proberu dětem, aby zase mohli pokojem projít a ne přelézat… Navíc přihodím pár vlastnoručně vyrobených šperků nebo háčkovaných baretů nebo polštářů.

Aňa a Táňa s úlovky na jednom z minulých bazárků. Mimochodem Aňa  ukořistila mnou vlastnoručně uháčkovaný polštářek :)))

Aňa a Táňa s úlovky na jednom z minulých bazárků. Mimochodem, Aňa ukořistila mnou vlastnoručně uháčkovaný polštářek.

„Obzvláště cenné kousky vybereme do tzv. tuzexové neboli prémiové sekce pro nejnáročnější zákazníky. Předloni nám jeden pán věnoval starší auto, lidé nosí vzácné kameny nebo staré servírovací soupravy, opravdovým unikátem byly předměty z pozůstalosti Emy Destinové, ale také šaty od Terezy Maxové, nejrůznější dary od Vojty Dyka, Anety Langerové, Jiřiny Bohdalové, Jiřího Bartošky a dalších. Radůza nám věnovala sošku Anděla, dostáváme dary i od českých sportovců, například podepsané dresy. Často nám umělci přenechají originální artefakty, zajímavé věci získáváme i od firem, například luxusní kabelky, drogerii, archivní vína, kuřácké unikáty, a také dostáváme alkohol od velkých výrobců – včetně výborné slivovice. Doufáme a věříme, že i letos k nám budou všichni stejně štědří,“ říká Peter Serge Butko a dodává: „Chceme, aby se lidé na bazaru cítili dobře a jako odměnu za to, že u nás nakupují, jim budeme jako každý rok nalévat zdarma symbolickou skleničku alkoholu pro zahřátí na cestu domů.“

To pravé potěšení odstartuje v sobotu 15. a v neděli 16. prosince od 10 do 20 hodin, kdy se brány divadla DISK otevřou a propukne hledání pokladů… Pokud si to chcete představit – je to klasický blešák, kde můžete najít spoustu nesmyslů a kýče, ale můžete narazit i na opravdový stylový skvost. Obrovská bývá nabídka knížek, hraček a keramiky. Kromě věcí z druhé ruky tu ovšem najdete i nové zboží, které věnují firmy. Tradičním dárcem je například firma Levi´s, takže možná odejdete v nových džínách :) Já loni nakoupila nové Crocs, ponožky Happy Socks, k mání bylo i prádélko od Agent Provocateur.

Povedený vizuál od fotografky Lucie Robinson s hlavními organizátory

Povedený vizuál od fotografky Lucie Robinson s hlavními organizátory

Určitě se nezapomeňte porozhlédnout v „Tuzexu“, kde organizátoři vybírají ty nejlepší kousky. My odtud máme fantastický metrový model lodi nebo sváteční mísu na polévku z kostního porcelánu. A moje máma ulovila retro peněženku z pravé kožešiny ( no, to by člověk nevymyslel…).

A až se hezky prohrabete, všechno si prohlédnete a vyberete si dárky pro své blízké a něco pro radost pro sebe, čeká vás zaplacení. A to je na bazárku taky legrace. Dojdete k pultíku, kde obsluhují Aňa, Táňa a Peter a navrhnete sumu, kterou byste chtěli zaplatit. Pokud budete jen trochu velkorysí, dárečky vám s úsměvem zabalí a na cestu dostanete panáčka. Když budete skrblit, děvčata i Peter vás nenásilně přesvědčí, abyste věnovali víc :) Protože i na takové bohulibé akci se občas objeví vykutálení lidé, kteří si naberou šestery Levisky, dvoje Crocsy a chtějí zaplatit dvě stovky. Na druhou stranu holky někdy vypráví historku, kdy přišel pán a dával jim tisícovku, a na otázku co si za to koupí, si vzal jeden vlašský oříšek.

Vy se neostýchejte, obrňte se trpělivostí a elánem, a užijte si trošku netradiční předvánoční nákupy.

Vánoční bazar v Mokré čtvrti bude tradičně zakončen zábavným koncertním večírkem Snesitelná lehkost pití v Lucerna Music Baru v pondělí 17. prosince od 20 hod. To bývá většinou velká legrace, které se účastní spustu herců a muzikantů, kteří rozkošně improvizují, letos se chystá karaoke…

Výtěžek Vánočního bazaru jde vždy na dobročinné účely. Získané peníze jsou každoročně rozděleny do tří částí. Jedna část určená Nadaci Terezy Maxové dětem odchází na financování projektů zaměřených na děti, příjemci dalších dvou třetin jsou vybíráni během roku. K celkovému výtěžku je možné přispět kdykoliv a odkudkoliv, hned několika způsoby.

Nejjednodušší možností je zaslat jakoukoliv částku na transparentní, otevřený účet, kde si každý dárce může ověřit, zda jeho peníze v pořádku dorazily. Číslo účtu: 5835748028/5500. Oblíbenou variantou pomoci jsou dárcovské SMS zprávy, ve formátu DMS BAZAREK na číslo 87777. Cena DMS je 30 Kč, Vánoční Bazar získá 27 Kč.

Další informace a aktuality na facebooku https://www.facebook.com/vanocnibazar nebo na webu www.vanocnibazar.com

Autor: Klára Michalová

Foto oficiálního vizuálu: Lucie Robinson

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s