Culture

Jak vypadá MDŽ po italsku?

MDŽ

Mezinárodní den žen v Čechách proměnili komunisti ve zprofanovaný svátek, jehož symbolem je ovadlý červený karafiát a opilci v hospodách a na ulicích. K tomu se vážně nechce nikomu vracet. Ale nezapomínejte na to slůvko MEZINÁRODNÍ… Tenhle svátek se totiž slaví po celém světě a má různé podoby.

Já mám zkušenosti jen s jednou zemí kromě Česka. Asi před deseti lety jsem trávila jaro v Miláně. Nebyla jsem zvyklá slavit MDŽ, takže 8. března jsem prostě s kamarádkou vyrazila z domu nic netuše. Začalo to při příchodu do metra, šly jsme normálně k turniketům štípnout si lístek, když tu se z prosklené kukaně vyřítil Ital a začal na nás řvát. Nerozuměly jsme mu ani slovo, začaly jsme mu anglicky vysvětlovat, že máme lístky, ale on pořád křičel, vehementně gestikuloval a nechtěl nás pustit dál. Do scénky se přidali další lidé, snažili se nám něco zásadního vysvětlit, my už jsme pomalu začínaly být vyděšené, co se to děje, až se konečně objevil někdo, kdo nám anglicky vysvětlil, že v tento den ženy mají veřejnou dopravu zdarma :)

Hlavním znamením, že je den žen, je ovšem v Itálii mimóza. Tahle omamně vonící květina s malými žlutými bambulkami je symbolem, který nelze přehlédnout. Květinářství jsou doslova obležené obrovskými pugéty mimózy. Muži si nakupují velké kytice do zásoby a na ulici z nich trhají malé větvičky, které dávají náhodným ženám, které míjejí. Bylo to zkrátka super. Představte si tu krásu, jdete po ulici, svítí sluníčko, proti vám jde pohledný Ital, usměje se na vás a dá vám květinu… Připadaly jsme si jako bohyně :)

MDŽ

Tak nějak se mi po tom už deset let stýská… Možná bysme měli mužům připomenout, že komunisti už tu přes dvacet let nejsou, a že o nějaký ten projev přízně prostě stojíme :))) Co vy na to?

KláraM

7 thoughts on “Jak vypadá MDŽ po italsku?

  1. Jeé děkuju za tenhle příspěvek. Žila jsem v Miĺaně a mimosa mi chybí. Ale nechtěla jsem o tom zase psát u nás na blog. Super a díky! Bohyně Ps. Jsem zvedavá s čím přijde muj Drahý :-)

  2. No, já bych brala i tulipány nebo sněženky… :) ALe nejvíc mě bavilo, že jsem dostala v Miláně pár kytek od úplně cizích mužů na ulici. To se mi v Čechách ještě asi nestalo.

  3. Jenže feministky z povolání sem dotáhly sexuální harašení . Pánové se bojí. A se odnaučily přijímat poklony.

  4. Pak to chce oboustrannou práci… My se naučíme přijímat poklony (já si teda myslím, že je to vrozené a tuhle schopnost stačí jen oprášit :), a chlapi se naučí ty poklony skládat… A kdo je to musí naučit? My! I když se obávám, že u těch stávajících už to asi nepůjde. Budeme se muset zaměřit na syny :))) (Ten můj devítiletej mi sám od sebe koupil k MDŽ tulipány, zatímco tatínek zvládl pouze poslat SMS… :)))

    • Já dostala čokošku bonbošku a omluvu, že kytky byly zvadlý. To mne překvapilo, protože po celou dobu manželství (20+) si květenu kupuji sama. Na rozdíl od čokolády :-) Syna nemám :-D

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s