Culture

Knihy mého srdce

knihy mého srdce

Čtu odmalička. Naučila jsem se to už ve školce a okamžitě jsem propadla knihám i jejich tajemství. A pořád to nepřestává… :)

Četla jsem všechno, co se mi dostalo do ruky. Po první třídě jsem trávila léto na chalupě u jedné disidentky a přelouskala jsem tam Havlovu Zahradní slavnost, po které jsem sáhla v knihovně, když mi došla zásoba pohádek. Popravdě jsem tomu vůbec nerozuměla, ale nezapomněla jsem se s tím pochlubit ve školním čtenářském deníku. Vzhledem k tomu, že byl rok 1980, máma musela do školy na kobereček…

Literární dospívání

Školní léta jsem prožila společně s Pipi dlouhou punčochou a Dětmi z Bullerbynu. Díky Astrid Lindgrenové bylo moje dětství v 80. letech mnohem barevnější a svobodomyslnější a obě knížky, i když jsou po těch letech v lehce salátovém vydání, mají stále čestné místo v mé knihovně..

Kolem 13 let už mi byla městská dětská knihovna malá a začala jsem sahat po knížkách rodičů. Zásadní byl třeba Jirotkův Saturnin, podle jehož teorie o házení koblih si lidi dělím dodnes. Pak jsem sáhla i po kompletní řadě knih od Pelham Grenville Wodehouse o sluhovi Jeevesovi, který byl pro Saturnina předobrazem. Skvělý anglický humor mě baví dodnes.

knihy mého srdce

Poslední dva roky základní školy jsem strávila polovinu vyučovací doby za školou. Netoulala jsem se po ulicích, místo toho jsem zůstala doma a četla jsem si knížky. Dvě až tři denně :) S prospěchem jsem problém neměla, takže mi to téměř neuvěřitelně procházelo. Myslím, že v té době jsem dosáhla vrcholu mé slovní zásoby…

Do té doby se datuje i moje láska k tlustým knihám. Před cestou na prázdniny mi máma dala do ruky román Désirée od Annemarie Selinko, příběh o Napoleonově první lásce, historický román čítající 650 stran. Byla jsem okouzlená a ztracená… Od té doby mě na nějakou stostránkovou knížečku jen těžko utáhnete :)

Miluju dlouhé popisy scén, miluju hodně slov, která v mé hlavě rozehrávají fantazijní obrazy. Chápu, že jsou čtenáři, kteří naopak ocení minimalistické vyjadřování a myšlenky, které jdou na dřeň, ale mně musí kniha rozehrát v hlavě film, nejlépe velkolepý spektákl, a čím delší, tím lepší. Fantastické barevné obrazy umí do svých knih dostat třeba Joanne Harris, autorka známé Čokolády, já mám od ní ale nejradší Pět dílků pomeranče.

Mými posledními hity byl třeba New York od Rutherfurda, Katedrála moře od Falconese nebo velkolepé historické romány Pilíře země a Na věky věků od Folletta, dohromady určitě přes 3000 stran skvělého čtení.

Moje věčná láska

Je ale jedna kniha, ke které se stále vracím. Vždy, když je mi úzko nebo jsem zkrátka unavená. Moje tajná zázračná medicína – VLASTNÍ ŽIVOTOPIS OD AGATHY CHRISTIE. Její život nebyl žádná procházka růžovým sadem, prožila dvě světové války i přechod z upjaté viktoriánské éry do moderního světa, prošla si osobními tragédiemi, ale přesto z jejího vyznání čiší taková láska k životu, že se člověk až stydí za to, že se zaobírá malichernými problémy, místo aby si život užíval naplno a s radostí. A skvěle se to čte, stejně jako její detektivky.

knihy mého srdce

Moderní věk

S dětmi a návratem do práce se sice nezmenšila má láska ke knihám, ale čas na čtení se hledal obtížně. Loni jsem ale učinila „koupi roku“ a pořídila jsem si elektronickou čtečku. Mám Kindle od Amazonu a miluju ho. Najednou čtu jako v pubertě, čtu všude, při každé volné chvilce, v metru i tramvaji, u doktora v čekárně… Můžu číst všude a můžu číst i ty nejtlustší bichle, a přitom se mi vejdou do malé kabelky. A co teprve na dovolené – moje kufry jsou teď o hodně lehčí. Dokonalé…

A co vy? Jaké jsou vaše „srdcové“ knížky? Které byste si vzali na pustý ostrov…

Připravila KláraM

Foto: mejia29.deviantart.com, internet

Reklamy

2 thoughts on “Knihy mého srdce

    • Těch knih by bylo mnoho…čtu také od doby co znám písmenka, četla bych ještě více – jen ten čas někdy a více méně chybí stále…Vejce a já od Betty Mac Donaldové, nebo Smrt krásných srnců – od Oty Pavla to jsou moje srdcové knihy…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s